Втома при раку: причини та способи подолання
Яка втома при раку?
Ракова хвороба є великою проблемою сучасного світу. Щороку мільйони людей діагностують онкологічний захворювання різної локалізації. Окрім самого захворювання, рак може викликати значну деградацію фізичного та психічного здоров’я, до якої відноситься і втома. Втома при раку може бути постійною або появлятися в хвилях, що суттєво погіршує якість життя пацієнтів.
Не дивлячись на те, що втома є дуже поширеним симптомом, причини цього стану ще продовжують залишатися невідомими. Знають лише те, що при раку втома зазвичай пов’язана з несправністю біологічних систем, що відповідають за енергетичний баланс організму. Один з основних чинників, що сприяє виникненню втоми, це зниження кількості червоних кров’яних тіл, здатних транспортувати кисень до всіх органів та тканин.
Щоб підвищити якість життя пацієнтів і полегшити стан втоми, було розроблено кілька способів боротьби з ним. Серед них можна виділити програми фізичної активності, введення допоміжних препаратів, які забезпечують більш ефективне використання кисню організмом, психологічну підтримку та консультування спеціалістів, що допомогли б знизити стресове навантаження та покращити роботу енергетичної системи.
Причини втоми
1. Інтенсивна терапія
Однією з головних причин втоми при раку є проведення інтенсивної терапії, такої як хіміотерапія, радіо терапія та інші методи боротьби з онкологічними захворюваннями. Ці методи не тільки вбивають ракові клітини, але й пошкоджують здорові клітини, що призводить до втоми та відчуття слабості.
2. Сон
Недостатньо якісного сну може стати також причиною втоми при ракових захворюваннях. Простір кімнати, температура та шум можуть впливати на якість сну та відновлюючу здатність організму, що може призводити до втоми та відчуття сонливості протягом дня.
3. Стрес
Стрес, який виникає у зв’язку з діагнозом раку і його лікуванням, може також бути причиною втоми. Стрес може призвести до появи болю в тілі, відчуття слабості та безсоння, що додає втоми як фізичної, так і психічної.
4. Дієта
Не забувайте про правильне харчування. Відсутність важливих елементів харчування, таких як вітаміни і мінерали, може призвести до слабості і втоми організму. Лікар повинен дати поради щодо зміни дієти, яка може допомогти зменшити почуття втоми.
Враховуючи ці причини втоми, лікар може розробити план лікування, який може допомогти зменшити втому та збільшити рівень енергії та життєвих сил.
Вплив втоми на пацієнта
Психологічні та емоційні наслідки
Втома від раку може мати серйозний психологічний і емоційний вплив на пацієнта. Нервове напруження, тривога та депресія часто є спутниками прогресування хвороби та лікування. Втома може підсилити ці емоційні стани, що може призвести до зниження якості життя і загострити загальний стан пацієнта.
Фізичні прояви втоми
Фізичні прояви втоми від раку можуть бути такими, як: головний біль, слабкість, сонливість, розлади сну, зниження апетиту та енергії. Ці симптоми можуть бути тим більш важкими, чим продовженішим, частішим та інтенсивнішим є стан втоми. Це може призвести до зниження фізичної активності, гірше зцілення після лікування і загострення інших проблем здоров’я.
Методи боротьби з втомою
Для пацієнтів, які стикаються з втомою, важливо слідкувати за власним здоров’ям і сприймати втому, як нормальну реакцію організму на лікування та бути розумними в режимі дня. Для того, щоб зменшити втому, досить важливо щодня відведені для сну 7-8 годин, проводити релаксуючі процедури, займатися легкою фізичною активністю, і дотримуватися збалансованого харчування. Важливо передбачити перерви під час дня і уникати перевтомлення організму. Для контролювання симптоматики втоми й досягнення більш яскравого результату можливо використовувати і фізіотерапевтичні прийоми, природні та медикаментозні методи лікування.
Способи подолання втоми
Відпочинок
Найпростіший і найбільш очевидний спосіб позбутися втоми – правильниий відпочинок. Закрийте очі на декілька хвилин, насолодіться тишою і спробуйте відволіктися від роботи. Не забувайте про регулярні перерви в роботі, якщо ви працюєте за комп’ютером або іншими засобами інформаційних технологій.
Активний відпочинок
Не забувайте про активний відпочинок. Після дуже важкого робочого дня легка фізична вправа може зняти втому та стрес. Наприклад, прогулянка на свіжому повітрі, тренувальний комплекс зі стрейчингу, йога або плавання.
Зміна задач
Зміна задачі також може допомогти позбутися втоми. Якщо ви займаєтеся однотипною роботою, спробуйте змінити своє завдання на декілька годин або попросіть свого керівника про додаткову роботу або кілька годин відпустки для повного відпочинку.
Загартовування
Загартовування може також взагалі позбавити вас втоми. Гарячий душ або баня швидко позбавлять вас стресу та метушні та допоможуть оновити емоційний стан.
Харчування
Харчування також впливає на ваш стан і втома може бути наслідком деяких продуктів. Спробуйте приймати або уникати деяких продуктів, наприклад, каву, газовані напої, шоколад, жирні їжі, алкоголічні напої. Якщо ви можете дозволити собі сон, перепробуйте ??? вдень. Також підніміть настрій фруктами.
Підтримка крікінця
Підтримка крікінця важлива. М.S. Хомський говорить про неправильне розуміння цього вислову за професійними цілями. Проекти, неслідківно є злі, як гасло, яке не дозволяє складати плани на кілька років вперед, і тому не дозволяє змінювати сценарій ітерацій шляхом комунікації з споживачами. Тому, якщо ситуація буде в такому стані, це може призвести до втоми. В такій ситуації краще розібратися із причинож цього стану, а не тільки зосередитися на втомі.
Корисні поради
Дієта під час лікування
При раку страви повинні бути різноманітні, з мінімальним вмістом жирів та калорій. Важливо щодня збалансовувати раціон так, щоб було достатньо білків, овочів та фруктів. Мало готувати їжу на пару, або на грилі, або в духовці.
Особливу увагу потрібно приділяти питанню гідратації організму, вживання води в день повинно бути не менше 2-3 літрів.
Фізичні вправи для втомленого організму
Враження від тренажерного залу можуть бути незручними заради зниженої енергії під час лікування. Але корисно робити прості вправи вдома.
- Прогулянка: рух дозволяє зробити трохи фізичного навантаження, покращує настрій та дає можливість зняти стрес.
- Йога та медитаційні вправи: легкі заняття покращують психічний стан пацієнта та розслаблюють м’язи.
- Аеробні вправи: такі як Степ-аеробіка або йога, сприяють кращому диханню та покращують кровообіг.
Підтримка сім’ї та близьких
Тривала боротьба зі страшною хворобою не проста як для пацієнта, так і для його близьких. Запам’ятайте, важливо отримувати підтримку та допомогу важливих людей у житті, кількість психологічної підтримки важлива. Регулярна розмова з лікарем, сайтами та форумами, які присвячені онкології мають море коментарів ракових пацієнтів, можуть допомогти.
Питання та відповіді
Чому може виникнути втома при раку?
Втома може бути пов’язана з процесом боротьби з раком, а також може бути наслідком лікування, такого як хіміотерапія та радіотерапія. Додатково, втома може бути спричинена низьким рівнем гемоглобіну, відсутністю апетиту, депресією, тривогою чи безсонням, які можуть бути пов’язані з раком або лікуванням.
Як можна попередити втому під час лікування раку?
Можна спробувати зберегти енергію, беручи регулярні перерви, відпочиваючи та займаючись певною фізичною активністю. Додатково, можна спробувати підтримувати здоровий дієтичний раціон та знаходити способи розслаблення, наприклад, медитації чи йоги. Звісно, кожна людина є унікальною, тому важливо звернутися до свого лікаря за індивідуальними рекомендаціями щодо попередження втому під час лікування раку.
Чим можна лікувати втому при раку?
Лікування втоми може залежати від її причини. Наприклад, якщо втома пов’язана з хіміотерапією, то лікар може призначити ліки проти блювоти, щоб полегшити симптоми. У разі низького рівня гемоглобіну можуть бути призначені залізні препарати. Додатково, лікар може рекомендувати психотерапію для допомоги управляти депресією або тривогою, які можуть бути пов’язані з раком чи лікуванням.
Чи можна здійснювати фізичну активність при втомі від раку?
Так, здійснення певної фізичної активності може бути корисним для попередження втому. Однак, важливо не перевантажувати себе та звернутися до лікаря для планування відповідної програми фізичної активності. Деякі приклади можуть включати легкий йога, прогулянку чи танці. Знову ж таки, кожна людина є унікальною, тому важливо звернутися до свого лікаря для рекомендацій щодо фізичної активності.