Дедалі більше потенційних учасників підпалу Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді.

Арпад Арокгаті

На початку року стало відомо, що Мазовецький відділ Національної прокуратури Польщі передав до суду матеріали справи стосовно трьох громадян країни, яких підозрюють в організації та вчиненні підпалу будинку ТУКЗ (Товариства угорської культури Закарпаття) в Ужгороді. Нагадаємо, дана провокація стала однією з критичних точок в стосунках між Україною та Угорщиною, які загострилися після нового закону про освіту, який, на думку офіційного Будапешта, неабияк обмежує права угорської нацменшини, яка проживає на території Закарпаття.

Один з підозрюваних учасників підпалу, Міхал Прокопович, зізнався, що організацією та підбором осіб для здійснення підпалу керував Мануель Оксенайтер, консультант депутата ультраправої партії “Альтернатива для Німеччини” Маркуса Фронмаєра. За словами Прокоповича, замовник для скоєння злочину виділив 1500 євро, а також профінансував квитки на літак. Пан Оксенрайтер свою участь заперечує.

Втім, такий сценарій є цілком правдоподібним, враховуючи діяльність депутата Фронмаєра та його консультанта. Оскенрайтер відомий своєю підтримкою політики Кремля, а також своїми виступами у російських державних засобах масової інформації на підтримку проросійських бойовиків на сході України. У свою чергу, Маркус Фронмаєр неодноразово відвідував окупований Крим та виступає за скасування санкцій проти Російської Федерації.             Подібний розвиток подій навколо підпалу ТУКЗ демонструє дедалі більш складні плани щодо погіршення стосунків між Україною та Угорщиною. Усіх учасників злочину поєднує неабияка симпатія до проросійських поглядів, а отже, участь РФ в організації подібних провокацій є доволі високою. Враховуючи позицію Будапешта про небажання співпрацювати з Києвом до наступних виборів президента в Україні, існує вірогідність повторних провокацій задля більшої дестабілізації стосунків та закріплення аргументу Угорщини щодо утисків своєї нацменшини.