Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки

15 травня 2018 року Координаційний центр міжнародного діалогу Україна-ЄС прийняв участь у роботі науково-практичної конференції «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки», де провідні науковці та аналітики з України, Польщі, Норвегії, Грузії та Німеччини провели ряд дискусій щодо окремих аспектів сучасного безпекового середовища Європи та світу.

Конференція організована Львівським національним університетом імені Івана Франка, Центром міжнародної безпеки та партнерства у співпраці з Інститутом міжнародних студій Вроцлавського університету.

Виступаючи з вітальним словом у Дзеркальній залі Університету, декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський звернув увагу присутніх, що в умовах швидкої зміни геополітичної ситуації, світ постав перед новими викликами системи міжнародної безпеки. Окремо професор М. Мальський наголосив, що науковці та аналітики повинні об’єднати свої зусилля та спрямувати їх на створення ефективної моделі міжнародної співпраці, з метою забезпечення миру і порядку у світі.

«На конференції ми маємо можливість обмінятися думками щодо динаміки безпекової ситуації в Європі та світі, обговорити кроки, які роблять найбільш помітні держави на міжнародній арені, і проаналізувати наше місце в умовах нової глобальної політики. Ситуація із безпековим середовищем розвивається дуже стрімко і загрозливо перш за все тому, що сьогодні на території Європейського континенту є немало вогнищ конфліктів – війна, яка триває в Україні, і багато «заморожених» проблемних ситуацій. А відтак спільна праця науковців та експертів з різних країн світу, спрямована на напрацювання шляхів врегулювання конфліктів, сьогодні є надзвичайно важливою», – зазначив Маркіян Мальський.

Учасників конференції привітали також директор Інституту міжнародних студій Вроцлавського університету професор Здіслав Вінніцкий та заступник директора Центру міжнародної безпеки та партнерства факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка Олександр Кучик.

Після офіційного відкриття заходу відбулося пленарне засідання, під час якого провідні експерти представили доповіді щодо найважливіших проблем сучасного безпекового середовища. Виступаючи перед учасниками конференції директор Координаційного центру міжнародного діалогу Україна-ЄС Андрій Блазій зазначив, що Європейський Союз – це свідчення успішної реалізації моделі міжнаціональної єдності в межах Європейського континенту, що дозволило забезпечити високий рівень соціально-економічного добробуту та безпеки європейських країн, а також знівелювати певні політичні розбіжності задля досягнення найвищого рівня міждержавної взаємодії. В той же час, зміна ситуації на світовій політичні мапі кидає численні виклики даному геополітичному проекту, в тому числі у безпековій сфері. Свідченням цього стали: зростаюча активність міжнародних терористичних організацій, які використовують численних біженців задля досягнення власних політичних амбіцій, активізація політичних сил та рухів, що пропагують ідеї євроскептицизму, поширення сепаратистських настроїв, які підігріваються Москвою.

Враховуючи досвід України, для ЄС важливо виробити спільне розуміння засад і принципів європейської безпеки та усвідомлення того, що російські пропозиції перейти до переговорів про новий формат європейської безпеки не що інше, як створення передумов для подальшої агресії з нових позицій – ближчих до ЄС, а тому участь України у оборонних та безпекових проектах є запорукою безпеки східних кордонів Євросоюзу.