Транскордонна безпека: нові виклики в нових умовах

У середу 25 квітня 2018 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка зорганізований Центром міжнародної безпеки та партнерства та Координаційним центром міжнародного діалогу Україна-ЄС відбувся круглий стіл, присвячений проблемам транскордонної безпеки. Відкриваючи засідання круглого столу заступник директора Центру міжнародної безпеки та партнерства, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Олександр Кучик окреслив коло питань для обговорення, наголосивши на важливості безпекового дискурсу транскордонного співробітництва між державами регіону. Врешті питання транскордонної безпеки є одним з ключових пріоритетів у процесі розбудови дружніх відносин з державами сусідами.

Перед присутніми виступив доктор економічних наук, професор інституту регіональних досліджень ім. М.Долішнього НАНУ Віктор Борщевський, який акцентував увагу присутніх на проблематиці інституційного забезпечення транскордонного співробітництва в контексті безпеки економічного характеру. Увагу присутніх було акцентовано на необхідності оптимізації процесу управління на рівні територіальних громад, які мають стати основою розбудови взаємовигідного співробітництва та гарантування прикордонної та транскордонної безпеки в регіоні. Виступаючий наголосив на необхідності координації зусиль для вироблення ефективної моделі взаємодії різних інституцій державного, самоврядного та громадянського секторів.

У засіданні взяв участь доцент кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності національного університету “Львівська політехніка” Андрій Тодощук, який звернув увагу присутніх на викликах, пов’язаних з функціонуванням прикордонних служб та інституційного й нормативного забезпечення безпекового середовища в прикордонних регіонах України. Досить цікавою виявилася дискусія щодо пошуку взаємовигідного механізму співпраці між державними структурами із забезпечення ефективного функціонування прикордонних територій та економічного клімату на транскордонному рівні.

Старший слідчий Слідчого Управління ГУУМВСУ у Львівській області Володимир Возняк у своєму виступі акцентував увагу на питаннях особистісної безпеки громадян у прикордонних регіонах у контексті впливу транскордонного співробітництва на криміногенну ситуацію в державі. Основними питаннями ефективного впровадження елементів гарантування транскордонної безпеки має стати належна координація діяльності правоохоронних та силових структур не лише на національному, а й на міждержавному рівні.

Директор Координаційного центру міжнародного діалогу Україна-ЄС Андрій Блазій запропонував розглядати транскордонне співробітництво в Україні у двох площинах – як інструмент розвитку прикордонних територій і як чинник реалізації євроінтеграційних прагнень. Західний регіон України в даному контексті займає вигідне геополітичне положення, безпосередньо межуючи з державами-членами Європейського Союзу, що дозволяє отримувати фінансову та технічну допомогу з боку сусідніх країн-членів ЄС в рамках реалізації довгострокових проектів та інших заходів міжнародного значення у сфері розвитку міжрегіонального та транскордонного співробітництва.

У дискусії взяли участь викладачі та студенти факультету міжнародних відносин, гості. Вироблення практичних рекомендацій для органів державної влади та місцевого самоврядування має стати запорукою покращення безпекового середовища у транскордонному вимірі.